Telefon Yol Tarifi WhatsApp

Telefon
Facebook
İnstagram
AMH Hormonu

AMH Hormonu

AMH Hormonu

Tüp bebek tedavisinde çocuk sahibi olmak amacıyla yapılan yardımcı üreme tedavilerinde kadınların yumurtalık rezervinin değerlendirilmesi amacıyla da kullanılır.
 

AMH Testi Nedir?

Anti Müllerian Hormonu kısaca AMH glikoprotein yapısında bulunan bir hormondur. Bu hormonun en büyük işlevi hamilelik süresince çift cinsiyetlilik gibi durumları engellemektir. Bebeğin gelişimi ile beraber cinsiyetin farklılaşmasında etkin olarak rol oynamaktadır. Ayrıca tüp bebek tedavisi ve aşılama tedavisi gibi çocuk sahibi olmak amacıyla yapılan yardımcı üreme tedavilerinde kadınların yumurtalık rezervinin değerlendirilmesi amacıyla da kullanılır.

AMH Değeri Değişir Mi?

Fizyolojik olarak kadının yaşı ilerlemeye başladıkça AMH değeri düşmeye başlar. Menopoz dönemine giren kadınlarda folikül sayısı azalmaya başlar. Bu durumda AMH değeri de düşer. Özellikle erken yaştaki kadınlarda düşük AMH seviyeleri erken menopoz için uyarıcı olmaktadır. AMH testi sonucunun yüksek olduğu durumlarda polikistik overden de şüphelenir.

amh-hormonu-seviyeleri

AMH Testi Hangi Durumlarda Yapılır?

AMH hormonu sonucu birçok durumda talep edilebilir. Bunlardan bazıları;

  • Tüp bebek tedavisinde anne adayının yeterli yumurtalık rezervinin olup olmadığı ile ilgili değerlendirmelerde,
  • Diğer yumurtalık ve gebelik ile ilgili hormonların salgılanmasının analizinde,
  • Tüp bebek tedavisinde anne adayı üzerinde yapılan analizler sonucunda tedavinin ne oranla olumlu sonuç vereceğinin belirlenmesinde,
  • Anne ya da baba adayının daha önceden yaşamış olduğu kanser süreçlerinin yumurta rezervini ve kalitesini ne kadar etkilediğinin anlaşılmasında,
  • Gebeliğin bitiminden menopoza kadar pek çok unsur üzerinde etkili olan AMH hormonu, menopoz sürecinin belirlenmesinde de etkili olabilmektedir. Özellikle, menopoz yaşının net bir şekilde belirlenmesi için AMH hormonu üzerinde yapılan araştırmalar etkili olmaktadır.
  • Erkeklerde yapılan araştırma ve değerlendirmelerde de kullanılan bu hormon erkeğin sperm üretme kapasitesini ve sperm kalitesinin ölçülmesinde yardımcı olmaktadır. Bu etken tüp bebek tedavilerinde de kullanılabilen sonuçlar vermektedir.
  • Kadınların doğurganlık durumunu değerlendirmek ve çocuk sahibi olmayı erteleyip ertelememe gibi bir durumun olasılığını saptamak,
  • Çocuklarda erken ve geç ergenlik durumlarının belirlenmesinde kullanılır.

AMH Testi Sonucu Kaç Günde Çıkar?

Amh Testi Herhangi bir hastane, tüp bebek merkezi, sağlık merkezi ya da laboratuvarda yapılan AMH testinin sonucu 1-2 gün içinde çıkmaktadır. Test sonucunun hatalı çıkması durumunda testin yeniden yaptırılması doktorunuz tarafından talep edilebilir.

AMH Testi Fiyatı 2020

AMH testi over yani yumurta rezerv durumunu en net gösteren test olarak kabul edilir. Devlet hastaneleri, özel hastaneler, sağlık merkezleri ve laboratuvarlarda bu hormon testini yaptırabilirsiniz. Genellikle kısırlık tedavisine giren çiftler tarafından daha çok yaptırılan bu testin fiyatı değişkenlik göstermektedir. Sağlık merkezlerini arayıp fiyat konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz. AMH hormonu, tüp bebek tedavisi ve gebelik ile ilgili tüm detaylı bilgiye tüp bebek web sitemiz üzerinden ulaşarak, ilgili yazılarla bilgi sahibi olabilirsiniz. Amh Nedir, Amh Değeri, Amh Testi, Amh Testi Nedir? Amh Değeri Kaç Olmalı? Amh değeri nasıl yükselir? Amh düşüklüğü ile hamile kalanlar! veya Diğer Hormonlar hakkında aklınıza pek çok sorular takılabilir, sorularınızı tüm içtenliğimizle cevaplamaya hazırız, Aşağıdaki formdan bize hikayenizi yazabilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

 
AMH Hormonu ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorularınızı, tahlillerinizi ücretsiz olarak sorabilirsiniz?

Ön Görüşme Randevusu Ücretsizdir.

Paylaş: