Telefon Yol Tarifi WhatsApp

Telefon
Facebook
İnstagram
Fsh Hormonu

Fsh Hormonu

Fsh Hormonu

Fsh hormonun yüksekliği kadınlarda yumurta sayısının azalmasının işaretidir. Erkeklerde ise bu hormonu yüksekliği testislerde sorun olduğunun belirtisidir.
 

Fsh hormonu

Folikül uyarıcı hormon veya Follicle Stimulating Hormone olarak adlandırılan hormona kısaca Fsh denir. Kadın ve erkeklerde çocuk sahibi olabilmek için önemli olan bir hormon değeridir. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerimiz muhakkak ki fsh hormonunu bilmesi gerekmektedir. Follicle stimulating hormone testlerinin yaptırılması gereklidir. Beynin alt kısmında bulunan hipofiz bezleri tarafından salınan bu hormonun ne çok düşük ne de çok yüksek olması gerekmektedir. Hipofiz hormonu ile yumurtalıklarda ki folikül adında ki yumurtalıkta yer alan kesecikler uyarılır. Doğum için bundan kaynaklı çok öneme sahiptir. Fsh hormon testi ile menopoza girme aşamasındaki kadınların tespiti ile menopoz sürelerinin tespitini de sağlayabilmekteyiz.

Fsh hormon değeri ne olmalıdır?

Fsh hormonal değerleri kadın ve erkeğe göre değiştiği gibi yaş faktörüne bağlı olarak da değişkenlik gösterebilir. Fsh hormun değerlerinin 5 ile 10 arasında olması gerekmektedir. Fsh değerinin 10 üzerine çıkması hamilelik olasılığını azaltırken, fsh hormon yüksekliği üzerinde olmasında ise tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olma olasılığı da azalmaktadır.  Follicle Stimulating hormonunun 5 değerinin altına düşmesi de yumurtlama sorununa neden olabildiği öngörülmektedir.

Fsh ölçümü nasıl ve hangi gün yapılmalıdır?

Fsh ölçümünü kan örneği alarak veya bir günlük idrar örneklerinin incelenmesi sonucu öğrenebiliriz. Ölçüm için özellikle hastamızın adet döneminin 3. gününde tarafımıza başvurması önemlidir.

Fsh hormonu yüksekliği nedir?

Fsh hormonun yüksekliği kadınlarda yumurta sayısının azalmasının işaretidir. Erkeklerde ise bu hormonu yüksekliği testislerde sorun olduğunun belirtisidir. Ergenliğe geçiş aşamasında fsh hormonları yükselmekte olup ayrıca hormon tedavisi gören kişilerde de fsh hormonu yüksek çıkabilmektedir. Kadınların menopoza girme erkeklerin ise andropoza girmesinin belirtisi olabilmektedir. Tümör gibi vücut kitlelerinde fsh değerlerinde düşme ve yükselme oluşmaktadır. Kişinin aşırı derece de alkol, sigara tüketmesi iltihaplı ve ateşli bir hastalık aşamasında yapılan testlerde de fsh değerleri yüksek çıkmaktadır.

Fsh hormonu düşüklüğünün sebepleri nedir?

Aniden hızlı şekilde kilo kaybı yaşanması ya da hep zayıf olmaktan kaynaklı hipofiz bezi hastalıklarından birinin oluşması nedeniyle hormon seviyesinde azalma oluşmasıdır. Yaşın ilerlemesi ile vücutta hormon salınımı da buna bağlı olarak azalış göstermektedir.

Tüp bebek tedavisinde fsh hormonunun önemi

Tüp bebek tedavisine başlanabilmesi için öncelikle fsh hormon değeri ortalama değerlerinde olması gerekir. Tedaviye kadının vücudunda oluşan yumurtalıklara fsh hormonu ile tetikleme yapılarak yumurtalıkların gelişimleri sağlanmaya çalışılarak uyarmaktayız. Sonrasında yumurtalıkların kaybolmaması için beyinle yumurtalık arasında bağlantıyı kopararak ile spermleri toplamaktayız. Embriyo laboratuvar ortamında oluşturularak kadının vücuduna tekrar aktarılmaktadır. Bunların yanı sıra hormon destek ve ilaçlarla süreci desteklenerek tüp bebek tedavisi sağlamaktayız.

Paylaş: