Telefon Yol Tarifi WhatsApp

Telefon
Facebook
İnstagram
Histeroskopi

Histeroskopi

Histeroskopi

Adet dönemlerinde sıkıntı yaşayan kişilerde veya kısırlık gibi problem yaşayan kişilerde teşhis ve tedavi yöntemi olarak histeroskopi kullanılabilir.

Histeroskopi

Birçok farklı nedenden dolayı adet dönemlerinde sıkıntı yaşayan kişilerde veya kısırlık gibi problem yaşayan kişilerde teşhis ve tedavi yöntemi olarak histeroskopi kullanılabilir. Yöntem genel anestezi gerektirmeyen bir yöntem olarak, klinik ortamda veya hastanede gündelik olarak uygulanabilir.

Histeroskopi Nedir?

Soğuk ışık kaynağı oluşturan özel bir optik aletin kullanılması sayesinde ve yardımcı olarak küçük el aletleri kullanılması sayesinde rahim içi kontrollerinin ve girişimlerinin yapılması için kullanılan yöntem histeroskopi olarak adlandırılır. Genellikle bölgesel anestezi kullanılması sayesinde rahim ağzı genişler ve sonrasında rahim içi sıvı ile doldurularak, teleskop benzeri bir optik cihazla rahim iç tabakası izlenir. Bu aşamada cerrah genellikle döl yatağını izleyerek, tanı ve tedavi amaçlı uygulama gerçekleştirebilir.

Histeroskopi Kimlere Uygulanır?

Bu uygulama genellikle infertilite yani kısırlık tedavisindeki gerekli aşamalarda uygulanmaktadır. Ayrıca histeroskopi yöntemi tekrarlayan düşük problemi yaşayan kadınlarda ve anormal adet kanaması yaşayan kişilerde uygulanabilir. Menopoz sonrasında kanama yaşayan kişilerde ve pelvik ağrı yaşayan kişilerde uygulama gerçekleştirilebilir.

Histeroskopi Nasıl Yapılır?

İşlemin uygulanması için öncelikle vajina üzerinden rahim ağzı kanalı kullanılarak özel aletler sayesinde rahim içerisine girme sağlanır. Sonrasında iç kısımda optik kamera sayesinde alınan görüntüler bir monitör vasıtasıyla takip edilir. Bu sırada rahim içerisinde görüntü almayı sağlayan ve üzerinde kamera ile mercek bulunan boru şeklindeki alet histeroskop olarak adlandırılır.

İşlem lokal anestezi veya genel anestezi sayesinde ameliyathane ortamında veya klinik ortamda gerçekleştirilebilir. İşlemin uygulanması için hastanın bazen ilaç ile hazır hale getirilmesi gerekir. Rahim ağzından geleceği için öncelikle histeroskop geçecek kadar açıklık oluşturacak yardımcı aletler kullanılması gerekebilir.

Rahim içerisinde girilmesi ile birlikte histeroskopi işlemi başlatılır. Rahim içerisinde daha rahat hareket ve gözlem için rahim içerisinde sıvı ile gevşetme sağlanır. Kimi zaman kesici ve yakıcı aletler kullanılarak, rahim içerisinde gereken ameliyat yöntemleri uygulanabilir. Bu yöntem tanısal yani hastalık teşhisi koymak için veya operatif yani cerrahi işlem gerçekleştirmek için 2 farklı tipte gerçekleştirilir.

Operatif Histeroskopi Nedir?

Cerrah tarafından gerekli görülen durumlarda miyom alınması, anormal yapılara müdahale edilmesi, rahim içi yapışıklığı giderilmesi için cerrahi işlem uygulanabilir. Bu noktada işlem operatif olarak adlandırılır. Operatif işlem yapılacağı zaman tanısal işleme göre histeroskop sayesinde iç kısma makas, koter ve tutucu aletler ulaşabilir. Ameliyat aletleri sayesinde belirlenen cerrahi yöntemler uygulanabilir.

Bazen yardımcı mekanizmalar kullanılarak, rahim içi yatağında cerrahi girişim yapıldıktan sonra duvarların yeniden yapışmasını önlemek amacıyla spiral veya foley kateter kullanılabilir. Ayrıca tedavi için daha sonradan hormonal ilaçlar kullanılması önerilebilir.

Histeroskopi Ne Zaman Yapılır?

Günübirlik şekilde gerçekleştirilebilecek bir cerrahi girişim olduğu için hasta hastanede yatmadan işlem sonrası taburcu edilir. İşlem genellikle adet kanamasının tamamlanmasından sonraki günlerde gerçekleştirilir. Bu sayede hem rahim içi çok daha rahat bir şekilde izlenebilir hem de bir gebelik olasılığı bulunuyorsa tehlikeler ortadan kalkar.

Histeroskopinin Avantajları Nelerdir?

Günübirlik yapılan bir işlem olduğu için hasta hastanede yatmadan kısa sürede sağlıklı bir sonuç elde edebilir. Hatta işlem sonrasında yaklaşık 2 saat dinlenen hasta gündelik yaşantısına dönebilir. İşlem sayesinde rahim içi sorunlar net bir şekilde görüldüğü için daha doğru tanı koyulabilir. Özellikle submukoz miyom ve endometrial polip gibi rahatsızlıklarda etkin bir tedavi gerçekleştirilebilir.

Histeroskopi Güvenli Bir İşlem Midir?

Her cerrahi işlem mutlak bir şekilde küçük de olsa bir risk taşıyabilir. Bu yöntem özel bir takım cerrahi riskler taşımasına rağmen çok düşük oranda hayati tehlike veya komplikasyonlar oluşturabilir. Hatta bu oran çoğu zaman %1 gibi bir oran oluşturmaktadır.

Çok düşük oranda görülen komplikasyonlardan birisi histeroskop nedeni ile rahmin delinmesidir. Ancak bu durum pek bir cerrahi girişim ya da ilaç gerekmeden kendiliğinden kısa sürede iyileşebilir. Bazen operasyon sırasında kullanılan sıvılar; ateş dengesizliği, alerji solunum zorluğu oluşturabilir. Kanama, enfeksiyon ve organ yaralanmaları ise çok düşük oranda görülmektedir.

Paylaş: