Telefon Yol Tarifi WhatsApp

Telefon
Facebook
İnstagram
LH Hormonu

LH Hormonu

LH Hormonu

Kadın, erkek veya çocuklarda merak edilen hormonal faaliyetler içerisinde LH nedir sorusu en önemli noktalardan birini oluşturmaktadır.

LH Hormonu

Kadın, erkek veya çocuklarda merak edilen hormonal faaliyetler içerisinde LH nedir sorusu en önemli noktalardan birini oluşturmaktadır. Kan testinde, hangi miktarda luteinize edici hormon bulunduğunun tespit edilmesi için gereklidir.

LH hormonu özellikle kadınlar için yumurtalıkların gelişmesi ve erkeklerde testislerin daha etkili bir hale gelmesi için önemlidir. Ergenlik döneminde ve çocuklarda regl dönemi gibi noktalarda çok önemli bir rol oynamaktadır. Bir bezelye büyüklüğünde olmak üzere burnun hemen arka kısmında yer alan hipofiz bezi sayesinde salgılanmaktadır.

LH Nedir?

Sağladığı aktiviteler ile birlikte çok önemli bir yapı oluşturan bu hormon için LH nedir sorusunun cevaplanması gerekir. Kişinin beyin tabanında bulunan hipofiz bezi üzerinden salgılanan ve üreme sağlığı için çok önemli yer tutan hormondur cevabı verilebilir. Hormon vücut tarafından her zaman belirli bir seviye ile birlikte salgılanır. Fakat kadınlar için adet dönemi ortasında daha yüksek düzeyde salgılanır ve bu sayede yumurtalık çatlayarak gebelik ihtimali ortaya çıkar. Erkekler için testis uyarılması sağlayarak, testosteron hormonu üretimini uyarır ve hormon salgılanmasına yardımcı olur.

LH (Lüteinleştirici Hormon) Nedir?

Bu hormon tıp dilinde lüteinizan hormon veya luteinleştirici hormon olarak da bilinmektedir. Kana salınan bu hormon erkek ve kadın için çok önemli bir yapı oluşturmaktadır. Üreme sisteminde gerektiğinden dolayı belirli bir aralıklar ile birlikte mutlaka olmalıdır.

LH Hormonunun Normal Değerleri Kaç Olmalıdır?

Kadınlarda menstrüel dönem boyunca salgılanma seviyesinde değişiklikler görülebilir. Bu nedenle kan üzerinde incelemeler gerçekleştirildiğinde LH hormonu normal seviyelerde dışında noktalar gösterebilir.

Genel kapsamda erkekler için hormon düzeyinin kan içerisinde 1.24 ile 8.62 mlU/ml aralığında bulunması gereklidir. Bu değer normal şartlarda kadınlarda;

 • Foliküler faz döneminde 2.12-10.89 mlU/ml
 • Siklus ortasının tepe noktasında 19-103 mlU/ml
 • Luteal fazda 1.2-12.89 mlU/ml
 • Menopoz döneminde 10.8-58.6 mlU/ml gibi rakamlar göstermelidir.

LH Testi Neden Yapılır?

Lüteinleştirici hormon testinin gerçekleştirilmesi özellikle üreme sisteminin çalışmalarını kontrol etmek için yapılmaktadır.

Bu kapsamda kadınlarda test gerçekleştirilmesi ile birlikte özellikle adet düzensizliklerinin tespit edilmesi ve yumurtlama döneminin tespit edilmesi sağlanır.

Hem kadınlarda hem de erkeklerde hipofiz bezinde bir bozukluk olup olmadığı bu test sayesinde tespit edilebilir. Yine her iki cinsiyet için üreme bozuklukları, kısırlık gibi sorunların tespit edilmesinde bu test gereklidir.

Çocuklar için çok daha erken veya çok daha geç bir şekilde başlayan ergenlik döneminin araştırılması, cinsel işlev bozukluklarının tespit edilmesi gibi noktalarda test yapılması gereklidir.

Erkeklerde ise bu testin yapılması ile birlikte yüksek oranda meme büyümesi, testosteron hormonu düşüklüğü, cinsel isteksizlik ve sertleşme sorunları belirlenebilir.

LH Hormonu Neden Düşer?

Kadın, erkek veya çocuklarda LH düşüklüğünün ortaya çıkmasında birçok farklı neden görülebilir. Ancak başlıca sayılabilecek nedenler arasında;

 • Prolaktin hormonunun yüksek olması
 • Yeme bozuklukları
 • Kalmann sendromu
 • Hipotalamus veya hipofiz bezi yetersizliği
 • Kanser rahatsızlıkları
 • Aşırı stresli yaşam
 • Kalp yetmezliği sakinleştiriciler hormon ilaçları bulunabilir.

LH Neden Yükselir?

Hormon değerlerinin yüksek çıkmasında nedenler arasında menopoz dönemine giriş, hipofiz bezinde tümörler oluşması ve bazı genetik hastalıklar yer alabilir. Özellikle kadınlarda Turner sendromu yaşanması ve erkeklerde klinefelter sendromu yaşanması gösterilebilir.

Kadınlar için polikistik over sendromu yaşanması veya yumurtalık yetmezliği neden olabilir. Erkeklerde ise testis yetmezliği hormon yükselmesi nedeni oluşturabilir. Yine kadınlar için testiküler feminizasyon sendromları yaşanması ve her iki cinsiyette de fazla alkol kullanımı hormon yükselmesi nedeni olarak görülebilir.

Bazı Durumlarda LH Normal Dışı Bir Şekilde Yüksek Çıkabilir Mi?

Aslında vücut herhangi bir hastalık ile mücadele etmese dahi LH normale göre yüksek değerlerde çıkmış olabilir. İşte bu durum erkeklerde testis bulunmaması, erken ergenlik yaşanması, tiroid bezinin normale göre yavaş çalışması, hadım etme, kısırlaştırma, böbrek üstü bezi hastalıkları gibi noktalar sonrasında yaşanabilir.

Eğer erkeklerde test sonuçları yüksek çıkarsa ve buna ek olarak testosteron seviyesi düşük çıkarsa, testis yetmezliği görülebilir. Çünkü bu gibi bir durum yaşandığında, testis LH hormonu uyarısı yanıtlarını almıyor ve yeterli testosteron üretimi gerçekleştirmiyordur.

Çocuklarda LH Yüksekliği Nedir?

Çocuklarda yapılan kan testleri ile birlikte genellikle kız çocuklarda olmak üzere bazen erkek çocuklarda da olabilecek şekilde hormon yüksekliği görülebilir. Bu durumda çocuğun kafasına çok sert bir darbe almış olması, beyin ameliyatı geçirmiş olması, radyasyon, beyin dokusunda menenjit gibi zarar verici hastalıklar yaşanmış olması, beyin dokusunun zedelenmesi ve beyin tümörü bulunması ihtimali göz önünde bulundurulabilir.

LH (Luteinizan Hormon) Düşüklüğü Nedir?

Özellikle kadınlarda çok etkili bir yapıya sahip olan bu hormonun düşük çıkması durumunda kadınlarda yumurtanın çatlaması durumu engellenir. Bu sorunun yaşanması ile birlikte kadında gebelik durumu oluşmaz.

Paylaş: