Telefon Yol Tarifi WhatsApp

Telefon
Facebook
İnstagram
Mikroenjeksiyon

Mikroenjeksiyon

Mikroenjeksiyon

Mikroenjeksiyon yöntemi erkek kaynaklı kısırlıkta sperm hareketliliğinin düşük olduğu, morfolojisinin bozuk olduğu ya da sayıca az olduğu durumlarda gebelik şansını yükseltmektedir.

Mikroenjeksiyon

Mikroenjeksiyon yöntemi erkek kaynaklı kısırlıkta yaygın olarak kullanılmaktadır. Sperm hareketliliğinin düşük olduğu, morfolojisinin bozuk olduğu ya da sayıca az olduğu durumlarda mikro enjeksiyon ya da diğer adıyla ICSI gebelik şansını yükseltmektedir.

Mikroenjeksiyon Nedir?

Günümüzde birçok tüp bebek merkezi mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemini kullanmaktadır. Bunun sebebi Intracytoplasmic Sperm Injection (ICSI)olarak da adlandırılan yöntemin başarı oranının daha yüksek olmasıdır. Bu yöntemde döllenme rahim içerisinde değil laboratuvar ortamında yapılmaktadır. Klasik tüp bebek yönteminden en büyük farkı ise klasik yöntemde çok sayıda sperm laboratuvar ortamında rahimden alınan yumurtanın etrafına bırakılır ve döllenmesi beklenir. Mikroenjeksiyon yönteminde ise baba adayından alınan spermler anne adayından alınan yumurtanın içine enjekte edilir.

Mikroenjeksiyon Yöntemi Ne Zamandır Uygulanıyor?

Mikro enjeksiyon yöntemi ilk olarak 1992 yılında Belçika’da kullanılmıştır. Bu yöntemle beraber eski yöntemlerle bebek sahibi olmakta başarısız olan çiftler bebek sahibi olma şansını yakalamışlardır. Azosperm olan erkeklerin de baba olma şansını artıran bu yöntem uzun yıllardır ülkemizde uygulanmaktadır.

Mikro enjeksiyon Yöntemi Avantajları

Mikroenjeksiyon yöntemi genel olarak sperm sayısının az, sperm hareketliliğinin yavaş ve sperm morfolojisinin bozuk olduğu durumlarda büyük avantaj sağlamaktadır. Spermlerin direkt olarak yumurtanın içerisine bırakılması daha yüksek bir oranla döllenmenin sağlanması ve başarıya ulaşması için önemli bir etkendir. ICSI yönteminde sperm miktarı döllenme oranı ile bağlantılı değildir.Erkek faktörlü kısırlıkta TESE, TESA ya da Mikro TESE yöntemleri ile bir ya da iki adet sperm elde edilmesi ile de ICSI uygulanabilmektedir.

ICSI kimlere Uygulanır?

Daha önceki tedavilerinde döllenme problemi yaşayan çiftler, sperm sayı-şekil-hareketliliği sorunu olan çiftler, TESE-TESA-Mikro TESE cerrahi işlemleri ile sperm elde edilmesi gerektiği durumlarda mikro enjeksiyon (ICSI) yöntemi uygulanır.

Mikro Enjeksiyon Yönteminde Anomali Riski Artarmı?

Yeni doğan bebeklerde yapısal ya da fiziksel anomali riskinin mikroenjeksiyon yöntemiyle artıp artmadığı konusu halen tartışılmaktadır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda mikroenjeksiyon ya da tüp bebek tedavisi ile doğan bebeklerde, doğal yolla oluşan gebelikten farklı bir bulgu gözlenmemiştir.  Genetik yapılarında anomali riski olan erkeklerde kromozom analizinin yapılması faydalı görülmektedir. Ayrıca genetik taramaların yapılması anomali riskini azaltacaktır.

Mikro enjeksiyon fiyatları

Mikro enjeksiyon tedavisi ile tüp bebek tedavisi arasında maliyet farkı bulunmamaktadır. Tüp bebek merkezleri arasında kullanılan tedavi yöntemlerine göre fiyat farkı bulunmaktadır. Mikro enjeksiyon tedavisinin fiyatı hakkında bilgi almak için 0850 303 96 96 numaralı çağrı merkezimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Paylaş: