Telefon Yol Tarifi WhatsApp

Telefon
Facebook
İnstagram
Progesteron Hormonu

Progesteron Hormonu

Progesteron Hormonu

Progesteron yumurta bir sperm tarafından döllenirse, yumurtayı alması için rahim ağzının (endometrium) hazırlanmasına yardımcı olur.

Progesteron yumurtalıklardan olgun bir yumurtanın salınımı sırasında yumurtalıklar tarafından üretilen bir kadınlık hormonudur. 

Progesteron, yumurta bir sperm tarafından döllenirse, yumurtayı alması için rahim ağzının (endometrium) hazırlanmasına yardımcı olur. Eğer yumurta döllenmezse, progesteron seviyeleri düşer ve menstrüel kanama başlar. Hamilelik sırasında plasentabirinci trimesterin sonundan başlamak üzere bebeğin doğumuna kadar devam eden yüksek miktarda progesterone üretir. Hamile bir kadında progesteron seviyeleri, hamile olmayan bir kadından yaklaşık 10 kat daha fazladır. Diğer bir yönden, bazı kanser türleri erkekler ve kadınlarda anormal progesteron düzeylerine neden olabilmektedir. Progesteron testi, infertilite nedenini bulmaya yardım eder. İnfertilite için kullanılan ilaçların başarısını veya progesteronile yapılan tedavinin etkisini izlemeyi sağlar. Ovulasyon olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur ve düşük riskini değerlendirir. Hamilelik sırasında yumurtalıkların ve plasentanın fonksiyonlarını izleme imkanı sunar.

Progesteron Testi Aşamaları Nelerdir?

Progesteron testi, kan örneğindeki progesteron hormonu miktarını ölçer. Testten önce, herhangi bir östrojen veya progesteron içeren ilaçları (doğum kontrol hapları dahil) veya her ikisini de, bir progesteron testine başlamadan önce en fazla 4 hafta boyunca almayı durdurmanız istenebilir. Son 7 gün içinde bir radyoaktif madde kullanan bir test yaptırmışsanız doktorunuza bildirin. Radyoaktif bir izleyici kullanılan bir tiroid taraması veya kemik taraması gibi son testler, tahlil sonuçlarını etkileyebilir.

Doktorunuza adet döneminizin ilk gününü söylemeniz gerekir.

 

Progesteron nasıl ölçülür

Progesteron ölçümü için,  kan örneği alan profesyonel sağlık görevlimiz kan akışını durdurmak için üst kolunuzun etrafına elastik bir bant sarar. Bu, bandın altındaki damarları daha geniş hale getirir, böylece damara bir iğne yerleştirilmesi daha kolaydır. İğne yeri alkolle temizlenir. İğne damara yerleştirilir. Kan almak için iğneye bir tüp takılır. Yeterli kan toplandığında bant kolunuzdan çıkarılır. İğne çıkarıldığında iğne yerine bir gazlı bez veya pamuk uygulanır. Bölgeye basınç uygulayın ve daha sonra bir bandaj yapıştırın.

Progesteron hormonunun önemi

Tüp bebek uygulamalarımızda da progesteron hormonunun önemi büyüktür. Tüp bebek kadınlarda infertilite sorununu çözen en son tıbbi teknikle yumurtaları döllemek için kullanılan IVF tekniğidir. In vitro fertilizasyon (IVF), kadınların hamile kalmasına yardımcı olmak için en etkili yardımcı üreme tekniğinin en yaygın tedavisidir. IVF prosedürü, bir yumurtayı vücut dışında yani bir laboratuvar merkezinde döllemeyi ve daha sonra bir kadının rahmine yerleştirmeyi içerir.

Paylaş: